bostani
14 بهمن 1401 - 12:41

سینماها در یک‌قدمی بازگشت به حیات روزهای خوب

سینماهای کشور در سه شنبه این هفته، بالغ بر ۹۸ هزار مخاطب داشتند و بعد از رکوردزنی سه شنبه هفته‌های قبل به رکورد جدیدی دست یافتند که نشان می‌دهد مهندسی درستی برای اکران فیلم‌ها در کشور در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، سینماها پس از ناآرامی‌های اجتماعی پابیز، وضعیت دشواری را پشت سر گذاشتند. این ناآرامی‌ها، هم‌چنان‌که سایه سنگین خود را بر روی اصناف بسیاری گذاشت، سینما را از این قاعده مستثنی نکرد تا تعداد مخاطبان روزانه سینما، حتی به کمتر از 7 هزار نفر تنزل یابد. این اتفاق در شرایطی رخ داد که سینماها طی مرداد و شهریور امسال، با آن‌که با ماه‌های محرم و صفر تلاقی پیدا کردند، اما راندمان خوبی از خود به جای گذاشته و شلوغ‌ترین اکران تابستانی یک دهه اخیر خود را به ثبت رساندند.

در چنین شرایطی، سینماها آماده بودند تا تداوم این روند را با اکران پائیزی جذاب، استمرار بخشند اما متأسفانه سایه ناآرامی‌ها بر سر سینما افتاد و رکود عجیبی بر این بخش حاکم شد. شدت رکود به اندازه‌ای بود که بسیاری از فعالان این حوزه اعتقاد داشتند که سینما، تا پایان سال و حتی تا تابستان سال آینده نخواهد توانست حیات معمول خود را یافته و به مرز ورشکستگی کامل می‌رسد اما این تخمین، چندان درست نبود چرا که یک مهندسی حساب‌شده، قواعد بازی را به نفع سینماها تغییر داد.

از اواخر پائیز بود که مدیریت سینمایی کشور همراه با شورای صنفی نمایش، مهندسی درست و هوش‌مندانه‌ای را برای اکران کشور در نظر گرفت. در وهله نخست مدیریت سینمایی کشور موفق شد تا کمدی بخارست را به روی پرده بفرستد و در شرایطی که بسیاری بر این اعتقاد بودند که فیلم پرمخاطب دیگری، روانه اکران نمی‌شود، 2 فیلم ملاقات خصوصی و چپ، راست به روی پرده رفتند تا سینماهای کشور، مجددا احیا شود.

این مهندسی درست، حکم یک دگردیسی هوشمندانه در مدیریت سینمایی کشور محسوب می‌شود. بسیاری از فعالان سینما بر این اعتقاد بودند که سینمای ایران، زمین خورده و نمی‌توان فیلم‌های پرمخاطب را به روی پرده فرستاد. از همین روی، این مهندسی درست علاوه بر اینکه به احیای سینمای ملی منجر شد بلکه صاحبان آثار پرمخاطب را ترغیب نمود تا نرمش بیشتری در قبال نمایش فیلم خود داشته باشند.

بنابراین سینما با نمایش 3 فیلم قدرتمند و چند فیلم دیگر، دوباره به حیات بازگشت و حالا به مقداری زمان نیاز است تا تبلیغات دهان به دهان و تبلیغات در فضای مجازی بتواند به شمار بیشتری از مخاطب بینجامد. سینماها در شرایطی مخاطب 98 هزار نفری را برای سه‌شنبه تجربه کردند که چند روز پیش به مرز 81 هزار مخاطب رسیده بودند و مطمئنا سقف 98 هزار نفر نیز به زودی شکسته خواهد شد تا سینما بتواند به حیات پیش از ناآرامی‌های خود بازگردد.

البته آمار مخاطب 98 هزار نفری، از حیث دیگری نیز قابل اعتنا است. بهمن، ماه محبوبی برای سینما نیست. در این ماه، به دلیل برگزاری جشنواره فیلم فجر، بیشترین میزان تمرکز بر روی جشنواره فیلم فجر قرار گرفته و معمولا استقبال چندانی از فیلم‌های روی پرده نمی‌شود. اما استقبال 98 هزار نفری مخاطبان در یک روز مانده به آغاز جشنواره نشان می‌دهد که مهندسی درست توانسته مخاطبان بسیاری را به سینماها کشانده و فیلم‌های روی پرده و فرآیند استقبال از آنها را تحت‌الشعاع جشنواره قرار ندهد.

این مدیریت هوشمندانه سازمان سینمایی، قطعاً برای هفته‌های آتی سال جاری نیز برنامه‌هایی دارد که مجموع اینها به بارور شدن گیشه فصل زمستان و امیدواری بالا برای گیشه سال آینده سینماها ختم خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1016649